وبلاگ

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی
4.7/5 - (13 امتیاز)

عرشه فولادی (Steel Deck) سازه ای فلزی و موجدار است که برای ساخت سقف یا کف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. نام های مختلفی برای این سقف وجود دارد. این سازه با عناوینی نظیر عرشه فلزی(Metal Deck)  یا اصطلاحا متال دک، عرشه کفی(Pan Deck)  و عرشه کیو(Q Deck)  نیز شناخته می شود. عرشه فولادی و متال دک، رایج ترین اصطلاحات برای اشاره به این نوع سازه هستند. ویژگی‌های منحصر به فرد عرشه فولادی مانند نسبت مقاومت به وزن پایین، هزینه کم و اجرای ساده باعث کاربرد گسترده آن در ساخت سقف عرشه فولادی و کف کامپوزیتی سازه‌های مختلف می شود.

قیمت به روز عرشه فولادی را در این بخش دنبال کنید

تاریخ به روزرسانی: 1402/00/00

برند

ضخامت (میلیمتر)

قیمت هر کیلوگرم (ریال)

وزن در هر متر مربع بعد از فرمینگ (کیلوگرم)

قیمت هر متر مربع (ریال)

کاشان

هفت الماس

دشسستان

روی اندود

تاراز

80

8.5

کاشان

هفت الماس

دشسستان

روی اندود

تاراز

90

9.6

کاشان

هفت الماس

دشسستان

روی اندود

تاراز

100

10.65

هیچگونه هزینه کرایه، تخلیه و انبارداری اضافه نمی گردد.
فقط بارگیری، باسکول و کرایه از درب کارخانه در شهرک صنعتی شمس آباد بعهده خریدار می باشد.
مالیات بر ارزش افزوده لحاظ گردیده است.

برند

ضخامت (میلیمتر)

قیمت هر کیلوگرم (ریال)

وزن در هر متر مربع بعد از فرمینگ (کیلوگرم)

قیمت هر متر مربع (ریال)

کاشان

هفت الماس

دشسستان

روی اندود

تاراز

80

8.1

کاشان

هفت الماس

دشسستان

روی اندود

تاراز

90

9.1

کاشان

هفت الماس

دشسستان

روی اندود

تاراز

100

10.1

هیچگونه هزینه کرایه، تخلیه و انبارداری اضافه نمی گردد.
فقط بارگیری، باسکول و کرایه از درب کارخانه در شهرک صنعتی شمس آباد بعهده خریدار می باشد.
مالیات بر ارزش افزوده لحاظ گردیده است.

 

سقف عرشه فولادی چیست؟

یکی از اقتصادی‌ترین، سریع‌ترین و سبک‌ترین روش‌های اجرای سقف در ساختمان‌های اسکلت‌های فولادی و اسکلت‌های بتنی، سقف کامپوزیت عرشه فولادی است.

این سقف ، مجموعه‌ای از ورق‌های فلزی یا فولادی گالوانیزه است که به منظور اجرای سقف و کف سازه فولادی مورد استفاده است. این سقف به صورت معمول بر روی تیر آهن سوار می‌شود و سکوی بادوامی را برای به کارگیری مواد مختلف در سقف مانند بتن معمولی یا سبک، عایق‌ها و عضوهای ضد آب فراهم می‌کند. سقف عرشه فولادی ساختار ساده و اجزا گوناگونی دارد که در بخش بعدی به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی

اجزا تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی چه هستند؟

این سقف از چهار جز اصلی فوق: ورق گالوانیزه ذوزنقه ای (موجدار)، گل میخ (برشگیر)، آرماتور (میلگرد) و بتن تشکیل می‌شود. فلاشینگ و تیر فرعی نیز به عنوان اجزای دیگر این نوع سقف به حساب می‌آیند.

معرفی و تاریخچه سقف عرشه فولادی

در سال ۱۸۲۰ مهندسی به نام هنری پالمر، ورق گالوانیزه در ساختمان را استفاده کرد. این سیستم اجرایی سقف در سال ۱۹۳۹ و با تدوین یک استاندارد صنعتی برای طراحی، اجرا و بهره‌برداری، توسط انستیتو سقف فولادی(SDI) به طور رسمی به صنعت ساختمان وارد شد. با تغییرات متعددی که در سقف ‌های عرشه فولادی ایجاد شد و به مرور زمان، سرانجام در سال ۱۹۸۰ این سیستم توسط شرکت‌های معتبر اروپایی و آمریکایی به‌عنوان یک سیستم نوین با مزایای فراوانی مورداستفاده قرار گرفت.

این سقف از ورق گالوانیزه با مقاومت کششی حداقل n/m 2300 توسط دستگاه Roll forming به شکل ذوزنقه‌ای درآمده و دارای ضخامت ۰.۷ میلی‌متر تا ۱.۲ میلی‌متر است و به‌عنوان قالب بتن‌ریزی قرار می‌گیرد که با بتن به‌صورت مرکب نقش سازه‌ای ایفا می‌کند که باعث افزایش دهانه تیرریزی تا ۲ متر بدون تیر فرعی و تا ۳.۵ متر با تیر فرعی بدون شمع بندی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ورق‌ها طبق ضوابط مبحث دهم ساختمان با استفاده از گل میخ‌های استاندارد بر روی پل‌ها و تیرهای فلزی توسط دستگاه جوش متصل شده و سپس شبکه آرماتور روی آن قرار داده و اقدام به بتن‌ریزی می‌گردد که در نوع خود از استانداردترین دیتیل های اجرایی است.

سرعت فوق‌العاده نصب و آماده‌سازی سقف جهت بتن‌ریزی تا ۶۰۰ مترمربع در روز توسط یک اکیپ اجرایی سبب شده تا این محصول ساختمانی در رتبه بالایی برای پروژه‌های بزرگ قرار گرفته شود. به‌طوری‌که استفاده از این سازه، زمان اجرا را تا %۶۰ کاهش می‌دهد.

موارد استفاده از سقف عرشه فولادی:

در این نوع سیستم سقف، انواع ساختمان‌ها با کاربری و حالات مختلف اعم از مجتمع‌های تجاری اداری، برج‌های مسکونی و شهرک‌سازی، هتل، سوله و …قابل ‌اجرا می‌باشند.

نقش ورق فولادی در سقف عرشه چیست؟

ورق‌های فولادی را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین بخش تشکیل دهنده این نوع سقف در نظر گرفت. تمام عرشه‌های فولادی توسط ورق‌هایی با هسته و پوشش فلزی ساخته می‌شوند. کیفیت مواد سازنده هسته و پوشش ورق عرشه فولادی، از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب این مواد باید به گونه‌ای باشد که شرایط محیطی باعث آسیب‌دیدگی آن‌ها نشود. شکل مقطع ورق سقف عرشه فولادی به صورت ذوزنقه‌ای و موجدار است. این ساختار مزایای زیادی دارد. در این نوشته از عرش پایه برنا به بیان جزئیات بیش تر در این زمینه می پردازیم.

هسته ورق سقف عرشه از چه ماده ای ساخته می شود؟

هسته ورق این سقف معمولا با استفاده از فولاد نرمه ساخته می‌شود. این فولاد، یکی از پرکابردترین مصالح ساختمانی با مقاومت تسلیم 210 تا 250 مگاپاسکال است. فولاد نرمه شکل‌پذیری بالایی دارد. این ویژگی، امکان ساخت ورق‌هایی با ابعاد و شکل‌های متنوع را فراهم می‌کند.

سقف عرشه فولادی

پوشش ورق عرشه فولادی از چه ماده ای ساخته می شود؟

ورق‌های مورد استفاده برای عرشه فولادی با عنوان ورق روکش دار یا اصطلاحا گالوانیزه (Galvanized) شناخته می‌شوند. پوشش مورد استفاده در ساخت ورق عرشه فولادی از جنس روی است. طی فرآیند گالوانیزه کردن یا آبکاری، لایه‌ای از فلز روی به ضخامت 0.8 تا 2.1 میلی‌متر بر روی هر دو سطح ورق فولادی ریخته می‌شود. سپس، مقطع ورق گالوانیزه توسط دستگاه‌های مخصوص و با روش نورد سرد به شکل ذوزنقه‌ای و موجدار درمی‌آید.

پوشش ورق عرشه فولادی

گالوانیزه کردن با استفاده از فلز روی، استانداردهای مختلفی دارد که معمولا با حرف G و میزان وزن روی به کار رفته مشخص می‌شوند. به عنوان مثال، استاندارد G60 به معنای استفاده از 0.6 اونس (17 گرم) فلز روی برای پوشش 1 فوت مربع (900 سانتی‌متر مربع) از سطح ورق است. استاندارد G60، به عنوان رایج‌ترین استاندارد برای گالوانیزه کردن ورق سقف عرشه فولادی شناخته می‌شود. استاندارد G90 نیز به منظور ایجاد پوشش‌های مخصوص محیط‌های مستعد خوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته: ضخامت هسته ورق، مبنا محاسبات در طراحی سقف عرشه فولادی است. به عبارت دیگر، ضخامت پوشش گالوانیزه (لایه روی) به عنوان بخشی از ضخامت سقف در نظر گرفته نمی‌شود.

سطح مقطع ورق سقف عرشه فولادی به چه شکلی است؟

به منظور درک بهتر کاربرد و نحوه اجرای عرشه فولادی، باید با مفاهیم اولیه موجود در شکل و ساختار این سازه آشنا شد. شکل مقطع سقف عرشه فولادی عموما به صورت ذوزنقه‌ای است. در این مقطع اجزا مختلفی وجود دارد. تصویر زیر، اصطلاحات مورد استفاده برای اشاره به بخش‌های مختلف عرشه فولادی را نمایش می‌دهد.

سطح مقطع ورق سقف عرشه فولادی

سطح مقطع ورق عرشه فولادی 

اجزا اصلی سطح مقطع ورق عرشه فولادی را می‌توان به عمق، بال بالایی، بال پایینی، دندانه پایینی، دندانه بالایی و لبه تقسیم‌بندی کرد.

 • عمق: به فاصله عمودی بال بالایی (سقف) تا بال پایینی (کف) ورق
 • بال بالایی: مولفه‌های افقی سطح بالایی ورق (بخش برآمدگی)
 • دندانه بالایی: لبه‌های بال بالایی ورق
 • بال پایینی: مولفه‌های افقی سطح پایینی ورق (بخش تو رفتگی)
 • دندانه پایینی: لبه‌های بال پایینی ورق
 • لبه: انتهای ورق از هر دو طرف
سطح مقطع ورق سقف عرشه فولادی
 • عرض پوشش: فاصله بین دو لبه ورق
 • عرض بال: فاصله افقی مرکز بال‌های بالایی یا بال‌های پایینی
 • جان: بخش شیب دار بین بال بالایی و پایینی
 • آج: تو رفتگی و برآمدگی‌های موجود در بال بالایی و پایینی
 • برجستگی: بخش برآمده موجود بر روی جان ورق

نکته: آج، یک مولفه اختیاری در ساخت ورق فولادی است. به منظور ایجاد اتصال و درگیری بین بتن و ورق فولادی، برجستگی و فرورفتگی‌هایی را بر روی بال‌ها ایجاد می‌کنند. وجود آج باعث پیوستگی بهتر سقف و عمکرد یکنواخت آن در مقابل بارها می‌شود. این المان‌ها، به منظور افزایش مقاومت اصطکاکی بین فولاد و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

گل میخ چیست و چه نقشی در سقف عرشه فولادی دارد؟

گل میخ یا «برش گیر» (Stud Shear Connector)، ابزاری برای اتصال ورق گالوانیزه به تیر فرعی است. این ابزار اتصال، معمولا با عبور از درون ورق به تیر جوش داده می‌شود. استفاده از گل میخ را می‌توان به عنوان یکی از نقاط قوت سقف عرشه فولادی در نظر گرفت. گل میخ، نیروی اعمال شده بر روی سقف عرشه فولادی را بین تیر و دال بتنی توزیع می‌کند.

گل میخ چیست

اتصال گل میخ به ورق فولادی و بال تیرهای سازه‌ای توسط دستگاه «زائده جوش» (Stud Welder) صورت می‌گیرد. جوشکاری این اتصالات به روش قوس الکتریکی انجام می‌شود. این فرآیند، یکپارچگی مواد مورد استفاده در سقف عرشه فولادی را در پی دارد. به علاوه، به کارگیری گل میخ از لغزش مواد (بخصوص بتن) بر روی یکدیگر جلوگیری می‌کند.

اتصال گل میخ

نقش میلگرد در سقف عرشه فولادی چیست؟

پس از جوشکاری گل میخ، شبکه‌ای از آرماتور یا میلگرد بر روی ورق فولادی تعبیه شده و به گل میخ‌ها وصل می‌شود. آرماتورهای مورد استفاده در سقف عرشه فولادی معمولا از نوع آرماتورهای حرارتی یا افت حرارتی هستند. این آرماتورها، با کنترل دمای گیرش بتن، از جمع شدگی آن در حیل عمل آوری جلوگیری می‌کنند.

هدف از آماتوربندی در اجرای سقف عرشه فولادی عبارت است از:

 • تقویت مقاومت کششی بتن و جلوگیری از ایجاد ترک در سقف
 • تحمل بارهای متمرکز و تقویت مقاومت فشاری بتن
 •  جلوگیری از جمع شدگی بتن

میلگردهای بالایی در آرماتوربندی سقف عرشه فولادی وظیفه تقویت مقاومت فشاری و میلگردهای پایینی (بخش قعر با تورفتگی ورق) وظیفه تقویت مقاومت کششی بتن را بر عهده دارند. در صورت عدم استفاده از میلگرد در بخش تورفتگی، وظیفه تحمل بارهای کششی بر عهده ورق گالوانیزه خواهد بود.

نقش بتن در سقف عرشه فولادی چیست؟

بتن، پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که از ترکیب سیمان، آب، سنگدانه و مواد افزودنی ساخته می‌شود. بتن‌ریزی، آخرین مرحله در اجرای سقف عرشه فولادی است. با ریختن بتن در ورق‌های ذوزنقه‌ای، یک کف کامپوزیتی برای طبقات بالایی به وجود می‌آید. این کف، وظیفه تحمل بارهای وارد شده به سقف عرشه فولادی را برعهده دارد. به همین دلیل، کیفیت بتن مورد استفاده در این نوع سقف، مانند کیفیت فولاد به کار رفته در هسته ورق، از اهمیت بالایی برخوردار است. بتن معمولی را می‌توان به عنوان متداول‌ترین بتن مورد استفاده در سقف عرشه فولادی در نظر گرفت.

نقش میلگرد در سقف عرشه فولادی

فلاشینگ چیست و چه نقشی در اجرای سقف عرشه فولادی دارد؟

دوربند یا اصطلاحا «فلاشینگ» (Flashing)، ورقه‌ای با ضخامت حدود 5 میلی‌متر است که به منظور تکمیل ساختار ورق فولادی و جلوگیری از خروج بتن بر روی لبه‌های عرشه نصب می‌شود. فلاشینگ بر روی یکنواختی بتن و بهبود مقاومت سقف تاثیر مثبت دارد.

فلاشینگ

نقش تیرهای فرعی در سقف عرشه فولادی چیست؟

تیرهای فرعی، نقش نگهدارنده سقف عرشه فولادی را بازی می‌کنند. به طور کلی، هنگام اجرای سقف عرشه فولادی بر روی دهانه‌های حداکثر 3 متری، نیازی به شمع‌بندی برای نگهداری از سقف نخواهد بود. با این وجود، در صورت اجرا این نوع سقف در دهانه‌هایی با طول 3 تا 6 متر، باید از یک تیر فرعی به منظور نگهداری سقف و جلوگیری از خم شدن ورق‌های فولادی (در اثر تحمل وزن بتن) استفاده کرد.

نقش تیرهای فرعی در سقف عرشه فولادی

اجرای سقف عرشه به چه صورتی انجام می شود؟

بیشتر بخوانید  سرمایه گذاری سقف عرشه فولادی

در بخش قبلی، اجزا تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی را معرفی کردیم. در این بخش، مراحل و دیتیل اجرایی سقف عرشه فولادی را توضیح می‌دهیم.

مرحله اول: جانمایی ورق فولادی

در مرحله اول اجرای سقف عرشه فولادی، ورق‌های گالوانیزه بر روی دهانه‌ها و تیرهای نگهدارنده چیده می‌شوند. وزن ورق سقف عرشه فولادی به ابعاد آن بستگی دارد. با این وجود، وزن عرشه استاندارد این نوع سقف حدود 70 کیلوگرم است. به دلیل وزن نسبتا پایین ورق عرشه فولادی، جابجایی و جانمایی آن توسط افراد و یا دستگاه‌های کوچک امکان‌پذیر خواهد بود.

اجرای سقف عرشه فولادی

مرحله دوم: ثابت کردن و فلاشینگ ورق فولادی

در این مرحله، به منظور ثابت کردن محل قرارگیری یا اصطلاحا فیکس کردن سقف، ورق‌های فولادی توسط دستگاه میخکوب به بال تیرهای زیرین وصل می‌شوند. تکمیل ساختار سقف نیز توسط فلاشینگ لبه‌های ورق صورت می‌گیرد. دوربندی ورق فولادی از مراحلی است که می‌تواند به افزایش کیفیت سقف عرشه فولادی کمک کند.

ثابت کردن و فلاشینگ ورق فولادی

مرحله سوم: اتصال ورق فولادی به تیر توسط گل میخ

در این مرحله، ورق‌های فولادی توسط جوشکاری گل میخ به بال تیرهای نگهدارنده متصل می‌شوند. این مرحله، به صورت همزمان یا بلافاصله بعد از جانمایی، ثابت کردن و فلاشینگ ورق‌ها صورت می‌گیرد. قطر استاندارد گل میخ 20 میلی‌متر (حداکثر قطر 25 میلی‌متر) و طول آن بسته به نوع ورق و میزان درگیری مورد نیاز بین بتن و فولاد، حداقل 35 میلی‌متر است. طول بیشتر این اتصالات نتیجه بهتری را در پی دارد. گل میخ‌ها معمولا با فاصله حداقل 25 میلی‌متری از ورق نصب می‌شوند.

مرحله سوم- اتصال ورق فولادی به تیر توسط گل میخ

نکته: از جوش و پیچ نیز می‌توان به عنوان اتصالات سقف عرشه فولادی استفاده کرد. با این وجود، متدوال‌ترین و مناسب‌ترین گزینه به کارگیری گل میخ است.

مرحله چهارم: آرماتوربندی

آرماتوربندی سقف عرشه به روش دستی (بستن میلگرد و مفتول) یا استفاده از مش‌های آماده بر روی ورق صورت می‌گیرد. در برخی از موارد، علاوه بر آرماتوربندی بر روی ورق، یک میلگرد درون بال پایینی قرار داده می‌شود. این میلگرد، مقاومت کششی سقف را افزایش می‌دهد. در این حالت، هنگام اعمال بار کششی به سقف، تنها میلگردهای پایینی درگیر می‌شوند و ورق فولادی فقط نقش قالب بتن را بازی می‌کند. در صورت استفاده از بتن الیافی، مرحله آرماتوربندی از روند اجرای سقف عرشه فولادی حذف می‌شود.

مرحله چهارم- آرماتوربندی

مرحله پنجم: اتصال گل میخ به شبکه آرماتور

در مرحله بعدی، به منظور فیکس کردن شبکه آرماتور و یکپارچگی بیشتر اجزای سقف، گل میخ‌ها به شبکه آرماتور متصل می‌شوند. این مرحله، بلافاصله پس از آرماتوربندی یا حین انجام آن صورت می‌گیرد.

مرحله ششم: بتن‌ریزی

آخرین مرحله در اجرای سقف عرشه، بتن‌ریزی است. معمولا از بتن سبک یا معمولی در اجرا این نوع سقف استفاده می‌شود. البته، در صورت عدم آرماتوربندی سقف می‌توان از بتن‌های الیافی در سقف عرشه فولادی استفاده کرد. مقاومت بتن سبک حدود 17 مگاپاسکال و مقاومت بتن معمولی حدود 20 مگاپاسکال است. نوع بتن مورد استفاده در سقف عرشه به نوع بارگذاری و ابعاد دهانه بستگی دارد. ضخامت دال بتنی در بالای دندانه‌های ورق فولادی حداقل 50 میلی‌متر است. به این ترتیب، ارتفاع کل سقف عرشه فولادی معمولا بیشتر از 125 میلی‌متر خواهد بود.

مرحله پنجم- اتصال گل میخ به شبکه آرماتور

ملاحظات اجرایی سقف چه هستند؟

هنگام استفاده از عرشه فولادی باید موارد زیادی از جمله نگهداری، بارهای اعمال شده، مسائل اقتصادی، احتمال خوردگی و عوامل موثر بر کیفیت سقف نهایی را در نظر گرفت. آینده‌نگری در هنگام اجرای عرشه فولادی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شود. در ادامه، چند نکته مهم در اجرای عرشه فولادی ذکر شده است:

 • ورق مورد استفاده در سقف،  سبک و در برابر ضربه‌های شدید آسیب‌‌پذیر است. به همین دلیل، فرآیند بارگیری، حمل و دپوی این ورق‌ها باید با احتیاط کامل صورت گیرد تا هیچ تغییرشکلی در آن‌ها به وجود نیابد.
 • تولیدکنندگان عرشه فولادی معمولا گزینه‌های زیادی را در اختیار طراحان و مهندسان قرار می‌دهند. باید با بهره گرفتن از این موضوع، عرشه فولادی مناسب و سازگار با شرایط سازه مورد نظر انتخاب شود. به عنوان مثال، عرشه فولادی برای سازه‌های نیازمند عایق صدا و ظاهر زیبا مناسب هستند.
 • پیش از استفاده عرشه‌های فولادی رنگ شده (نه گالوانیزه)، باید نکات ایمنی مربوط به آتش‌سوزی بررسی شود. در صورت وجود احتمال آتش‌سوزی در نواحی نزدیک به این نوع عرشه، باید از پوشش‌های محافظت کننده در برابر آتش استفاده کرد.
 • سازگاری عرشه با عملکرد مورد نیاز به پوشش آن بستگی دارد. باید در انتخاب این پوشش، تمام شرایط محیطی در نظر گرفته شود.
 • به منظور درگیری بهتر بتن و فولاد، طول گل میخ باید از ارتفاع ورق بالاتر باشد. حداقل فاصله 35 میلی‌متر از کلاهک گل میخ تا بالاترین نقطه ورق، نتیجه رضایت‌بخشی را به همراه خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که ارتفاع گل میخ نباید بیشتر ارتفاع کل سقف (ضخامت ورق به علاوه ارتفاع بتن) باشد.
 • جوشکاری گل میخ به بال تیرهای زیرین می‌تواند به دو روش مستقیم یا از روی ورق فولادی صورت گیرد. در روش دوم، باید با قرار دادن یک حلقه سرامیکی در محل جوش، از حوضچه مذاب محافظت شود. به هر حال، در نهایت ذوب گل میخ بر روی بال باید به خوبی صورت گرفته باشد.
 • در حالت عادی، زمان زیادی از اجرای سقف به آرماتوربندی اختصاص می‌یابد. به منظور صرفه‌جویی در زمان و افزایش سرعت اجرای سقف می‌توان از مش‌های آماده استفاده کرد.
 • در صورت نیاز به اجرا سریع‌تر سقف می‌توان از بتن الیافی استفاده کرد. به کارگیری این نوع بتن باعث حذف شدن آرماتور در اکثر نقاط سقف می‌شود.
 • عدم نیاز به شمع بندی سقف برای دهانه کمتر از 3 متر است. در دهانه‌های بزرگ، امکان خم شدن ورق‌های فولادی پس از بتن‌ریزی وجود دارد. در این حالت، استفاده از تیرهای فرعی، شمع‌بندی موقت یا شمع‌بندی در یک الی دو ردیف ضروری است. توجه داشته باشید که استفاه از پشت‌بندی موقت، هزینه زیادی را در پی نخواهد داشت.

مزایای عرشه فولادی چیست؟

استفاده از عرشه فولادی به عنوان یکی از سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های اجرای سقف و کف در ساختمان‌های مختلف (مسکونی، تجاری و صنعتی) به حساب می‌آید. از مزایای اصلی عرشه فولادی می‌توان به تنوع، وزن پایین، نصب آسان، کاهش مصرف بتن، دوام بالا و غیره اشاره کرد. در ادامه، هر یک از مزایای سقف عرشه فولادی را به اختصار توضیح می‌دهیم.

سرعت بالای اجرا

اجرای سقف عرشه توسط دست انجام شده و از تجهیزاتی مانند جرثقیل برای جابجایی و نصب آن استفاده نمی‌شود. وزن پایین عرشه‌های فولادی باعث کاهش زمان اجرا آن‌ها نسبت به روش‌های دیگر شده است. این موضوع علاوه بر سرعت بر روی هزینه عملیات اجرا نیز تاثیر می‌گذارد؛ چراکه با این روش دیگر نیازی به استفاده ماشین‌های سنگین نخواهد بود. این ویژگی، باعث محبوبیت سقف عرشه فولادی و گسترش کاربرد آن در پروژه‌های بزرگ شده است.

حمل و نقل آسان

به دلیل وزن پایین و ساختار ساده سقف‌های عرشه فولادی، امکان حمل و نقل همزمان تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد.

حمل و نقل آسان عرشه فولادی

عدم نیاز به شمع بندی

به دلیل یکپارچگی و وزن پایین سقف عرشه فولادی، نیازی به نصب شمع برای نگهداری آن در حین اجرا وجود ندارد.

اجرا همزمان چند سقف

عدم نیاز به شمع بندی در سقف عرشه فولادی، امکان اجرا موازی و همزمان ساخت چندین سقف را با این روش فراهم می‌کند. این مسئله در سرعت اجرای سقف نیز تاثیرگذار است.

اجرا همزمان چند سقف

حذف قالب بندی

ورق گالوانیزه در سقف عرشه فولادی، علاوه بر مشارکت در تحمل بارهای کششی اعمال شده به سقف، مانند یک قالب ماندگار بتن نیز عمل می‌کند. این ویژگی باعث حذف فرآیند قالب‌بندی و باز کردن قالب می‌شود و زمان اجرا را کاهش می‌دهد.

کاهش نیروی کار

به دلیل حذف برخی از مراحل اجرا در سقف عرشه فولادی، تعداد نیروی کار مورد نیاز کاهش می‌یابد. این موضوع، بر روی هزینه اجرا تاثیرگذار است.

کاهش بار مرده

عدم استفاده از اجزایی نظیر تیرچه و بلوک در ساختار سقف باعث کاهش بار مرده می‌شود. کاهش بار مرده علاوه بر کاهش هزینه، عملکرد سازه در برابر زلزله را نیز بهبود می‌بخشد.

ایمنی بالا

سقف عرشه فولادی از دو نظر دارای ایمنی بالایی نسبت به دیگر سقف‌هاست. اول، به دلیل وجود یک عرشه فولادی مقاوم و همچنین عدم نیاز به قالب‌بندی، احتمال رخ دادن مشکلاتی نظیر باز شدن ناگهانی قالب و گیر کردن پای کارکنان درون آرماتورها وجود ندارد. علاوه بر این، به دلیل سرعت بالای اجرای سقف عرشه فولادی، پس از نصب ورق‌های گالوانیزه و اتصال آن‌ها به تیرهای فرعی، یک سطح ایمنی برای کار فراهم می‌شود. در این روش، خطرات ناشی از افتادن تجهیزات، مصالح یا قالب‌ها از طبقات بالایی به حداقل می‌رسد. این ویژگی، علاوه بر جلوگیری از آسیب‌های جانی و مالی، از تاخیرهای احتمالی ناشی از موارد ذکر شده نیز جلوگیری می کند. به این ترتیب، عملیات اجرای سقف با پیوستگی بیشتری انجام می‌شود.

کاهش ضخامت سقف

سقف عرشه فولادی ضخامتی حدود 125 تا 200 میلی‌متر دارد. این ضخامت بسیار کمتر از ضخامت سقف‌های دیگر است. ضخامت کم باعث صرفه‌جویی در مصرف مصالح و هزینه‌ها می‌شود.

کاهش ضخامت سقف

مصرف بتن کمتر

به دلیل طراحی دندانه‌ای عرشه فولادی و ضخامت کم آن نسبت به دیگر سقف‌ها، بتن مورد نیاز برای اجرای سقف به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

نسبت مقاومت به وزن پایین

با وجود وزن نسبتا پایین ورق‌های فولادی، ضخامت کم و مصرف پایین بتن در سقف عرشه فولادی، سبب کاهش استحکام این سقف در برابر تحمل بارهای اعمال شده نمی شود بلکه این ویژگی، بهره‌وری بالای سقف عرشه فولادی را نمایش می‌دهد.

یکپارچگی و زیبایی

ساختار و نحوه اجرای سقف عرشه فولادی باعث یکپارچگی آن شده است. علاوه بر این، وجود ورق گالوانیزه موج دار در زیر سقف، باعث نظم و زیبایی سازه می‌شود.

یکپارچگی و زیبایی

نصب راحت تاسیسات

با اجرای عرشه فولادی، امکان عبور دادن کابل‌ و لوله‌ها از فضای پایینی کف یا سقف فراهم می‌شود. این روش نسبتا ارزان باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

تنوع کاربری

سقف عرشه فولادی در سازه‌های مختلف (کوچک تا بزرگ) با شرایط بارگذاری و طول دهانه متفاوت قابل اجرا است. همین موضوع، باعث گسترش کاربرد این سقف در سال‌های اخیر شده است.

اجرا در انواع شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی بر روی عمل آوری بتن و خوردگی سقف تاثیرگذار است. استفاده از میلگرد حرارتی در ساختار سقف عرشه فولادی، حداکثر بازدهی را به ما می دهد. به علاوه، وجود روکش گالوانیزه روی نیز مقاومت سقف در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدن را بیشتر می کند.

عایق صدا و حرارت

ساختار این سقف، این اجازه را به سازندگان می‌دهد تا از مواد عایق صدا و حرارت در حین اجرا این سقف استفاده کنند. این ویژگی، علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، ایمنی سازه را نیز افزایش می‌دهد. سقف‌های عرشه فولادی عایق، از ورق‌های مشبک ساخته می‌شوند.

عایق صدا و حرارت

کاهش وزن سازه

به کارگیری دال‌های بتنی کامپوزیتی در این سقف، مقاومت و سختی کف را افزایش می‌دهد. از این‌رو می‌توان ابعاد و وزن فوندانسیون را کاهش داد.

طول عمر بالا

این سقف دارای طول عمر بالایی است. در واقع، تمام مزایای بالا باعث افزایش طول عمر سقف عرشه فولادی می‌شوند.

 

برند

ضخامت (میلیمتر)

قیمت هر کیلوگرم (ریال)

وزن در هر متر مربع بعد از فرمینگ (کیلوگرم)

قیمت هر متر مربع (ریال)

2 دیدگاه در “سقف عرشه فولادی

 1. امیر حسین گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 2. سمانه صادقی گفت:

  سلام و وقت بخیر،‌هزینه سقف عرشه فولادی رو چطور میتونم پیدا کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.