سایر مقالات

کاربرد گابیون در ساخت و ساز

کاربرد گابیون در ساخت و ساز
به این نوشته رای بدین! post

یکی از روش هایی که توسط آن می توان سنگ ها را در اشکال مختلف مورد استفاده قرار داد ساخت گابیون است. گابیون ها این قابلیت را دارند که با سنگ های مختلف در ابعاد متنوع پر شوند و نقش سازه ای و یا غیر سازه ای را ایفا نمایند. شکل پذیری گابیون این امکان را برای طراحان و سازندگان فراهم کرده که بتوان از آن در مکان های مختلف استفاده کرد. تنوع رنگ سنگ هایی که در گابیون قرار می گیرند جلوه ای زیبا و رنگارنگ به آن می بخشد. از این رو علاوه بر کارآمد بودن، یک عنصر دکوراتیو در فضا نیز به شمار می آید.

گابیون چیست؟

گابیون یا توری سنگی به سبد های سیمی گفته می شود که در آن ها انواع سنگ ساختمانی قرار دارد. این سبدها وقتی در کنار هم متصل می شوند می توانند سازه های بزرگی تشکیل دهند که در صنعت معماری کاربردهای مختلفی دارند. گابیون از محصولی است که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته، اما در مقایسه با مدل های قدیمی آن دچار تغییر شده است. گابیون ها از نقطه نظرات متفاوت با توجه به میزان شکل پذیری، نوع طراحی سازه، ویژگی های رفتاری، دوام و مقاومت و غیره مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند.

گابیون چیست؟

این تورسنگی ها اولین بار برای مصارف نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که نظامی ها قفسه های توری بزرگ می ساختند و آن ها را با گل و سنگ پر می کردند تا حفاظی محکم برای تجهیزات نظامی خود فراهم نمایند. گابیون نه تنها در امور نظامی بلکه در راهسازی و عمران نیز کاربرد ویژه ای دارد.

کاربرد گابیون چیست؟

واژه گابیون یک واژه ایتالیایی است که به معنای قفس بزرگ می باشد. این وسیله از جمله ابزارهای ساختمان سازی است که از زمان های گذشته تا دنیای مدرن امروز همچنان پا بر جا مانده و در امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از این وسیله در مواردی مانند ایجاد دیوار حائل، مقاوم سازی سازه های سست، مهار سنگ ها، شکست موج، مهار نمودن دیوارهای سنگی، سد سازی، حفاظ، پوشش کف آبراهه ها، جاده سازی، نماسازی، محوطه سازی، مبلمان شهری، ساخت دیوار محافظ و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت گابیون راهکاری ارزان و مقرون به صرفه است و کاربردهای آن در سراسر دنیا بسیار گسترده است. از آن در حوزه های مختلف استفاده می شود و هم می توان نقش سازه ای و هم غیر سازه ای داشته باشد. گابیون هایی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند بار ساختمان را تحمل می کنند. همچنین نقش مهمی در زیبایی و دکوراتیو نمودن نمای بیرونی سازه را دارند. اگر به ساختمان های مجاور خود نگاهی بیندازید، متوجه دیوارهایی از گابیون خواهید شد.

کاربرد گابیون چیست؟

این دیوارها در مقایسه با دیوارهای معمولی ظاهری متفاوت داشته و جذابیت بی نظیری را ایجاد می کنند. همچنین در سطح شهر گاهی با المان هایی مانند مبلمان شهری در پیاده رو ها و یا مجسمه های بسیار زیبا رو به رو می شوید که با استفاده از سیستم تورسنگی یا گابیون تشکیل شدند. هنر استفاده از گابیون پیشینه ای طولانی دارد. تغییر و تحولی که امروزه در آن رخ داده آن را به یکی از روش های زیباسازی در صنعت معماری تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید  اسکلت ساختمان

گابیون در معماری کاربردهای منحصر به فردی دارد. گاهی از آن در معماری سازه ای و گاهی در معماری غیر سازه ای و صرفاً دکوراتیو نمودن استفاده می شود. دیوارهای گابیونی در ساخت برخی از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و بار کل سازه را بر دوش می کشند. این دیوارها از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و به علت استفاده از مصالح سنگی سال ها بدون آسیب باقی می مانند. محوطه سازی هایی که با تورسنگی ها طراحی شدند، فوق العاده زیبا بوده و جلوه زیبایی به محیط پیرامون می بخشند.

از جمله موارد استفاده از گابیون در محوطه سازی می توان به کف سازی و یا باکس گل اشاره کرد. باکس گل با قرار دادن گلدان درون گابیون در بین قطعه سنگ ها ایجاد می شود. آنچه که در استفاده از تورسنگی ها بسیار مهم است خلاقیت و نوآوری می باشد. چرا که تنها با خلاقیت و ایده پردازی می توان طرح های زیبا و جذاب برای آن خلق کرده و در واقعیت اجرا نمود.

کاربردهای گسترده ی توری سنگی:

توری سنگی بسیار منعطف و مقاوم بوده و همین دو فاکتور عاملی برای استفاده از این محصول است. توری سنگی یا گابیون ازجمله بهترین و اثرگذارترین روش ها برای کاهش لغزندگی سنگ ها و همچنین کاهش سرعت فرسایش خاک می باشد. به طور کلی معمولاً سبد های گابیون از مصالح مختلف پرشده و به یکدیگر متصل می شوند و تشکیل یک سازه به هم پیوسته ی انعطاف پذیر، نفوذ پذیر و یکپارچه را می دهند که توانایی لازم برای مقاومت در برابر حرکت های قابل توجه زمین به دلیل برداشت یا جاری شدن سیلاب و یا فرسایش زمین را به خوبی دارد. این سازه های یکپارچه می توانند به عنوان دیوارهای نگه دارنده، کانال ها، پوشش و خاک ریز برای حفاظت از زمین و جلوگیری از ریزش خاک و سنگ در زمین های شیب دار کنار جاده های مختلف نیز ساخته شوند.

کاربردهای گسترده ی توری سنگی

به طور کلی کاربردهای متنوع توری های سنگی در سازه های مختلف شامل:

 • _جاده سازی و سد سازی
 • _مهار و جلوگیری از ریزش سنگ های اطراف جاده ها و سدها
 • _کنترل و هدایت آب و یا سیل ها
 • _تقویت ساختار خاک و حفاظت از آب و خاک
 • _کاربرد های نظامی و ساخت جان پناه
 • _محوطه سازی و زیبا سازی فضا
 • _حفاظت از پل ها
 • _کف سازی آبراهه ها
 • _استفاده به عنوان یک دیوار، حفاظ، حصار یا فنس
 • _استفاده از توری سنگی به عنوان پوشش در جهت جلوگیری از پوسیده شدن لوله ها
 • _مقاوم کاری و استحکام بناها و ساختمان های سست
 • _استفاده به عنوان موج شکن جهت مستحکم کردن سواحل دریاچه و دریا در برابر تأثیرات فرسایشی آب و هوا

کلام آخر:

در این مطلب به بررسی کاربرد گابیون در ساخت و ساز پرداختیم. شما عزیزان می توانید تجربیات، نظرات و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. ممنون از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.