سایر مقالات

پشم سنگ

پشم سنگ
به این نوشته رای بدین! post

پشم سنگ چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

درباره ی پشم سنگ چه می دانید؟

پشم سنگ ذاتا نوعی عایق صوتی و حرارتی بوده که از ذوب سنگ بازالت تهیه می شود و انواع گوناگون و همچنین کاربردهای متفاوتی دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کلی درباره ی این موضوع برای شما شرح داده ایم. پ سبا ما همراه بمانید. به منظور تولید پشم سنگ در آغاز قطعه های سنگ بازآلت به همراه کک (ماده سوختنی) درون کوره مخروطی شکل ریخته خواهد شد، با استفاده از مقداری چوب و یا گاز طبیعی کک ها مشتعل می گردند و با دمیدن مقدار زیادی هوا به شکل مداوم کک مشتعل شده و همچنین حرارتی که تولید می نماید، آرام آرام سنگ بازآلت را در دمای بالای  2000°c ذوب خواهد کرد.

درباره ی پشم سنگ چه می دانید؟

سنگ مذاب از زیرکوره خارج شده و به سمت دستگاه سانتیفیوژ هدایت می گردد و به کمک نیروی گریز از مرکز تبدیل به الیاف خواهد شد.

این الیاف به سمت نوار نقاله هدایت می گردد و به وسیله ی دستگاهی شبیه پاندول روی صفحه ای چیده می گردد و به دستگاه پخت که اصطلاحا کیورینگ می گویند، فرستاده خواهد شد. در دستگاه پخت الیاف به یکدیگر چسبیده می شوند و در برخی مواقع مقداری رزین به آن اضافه خواهد شد و طبق سفارش مشتری ضخامت و چگالی مورد نظر را خواهید یافت.

پشم سنگ 

بعد از این عملیات، محصول تولید شده، آرایش شده و به قطعات مورد نظر برش خواهند خورد و در آخر به وسیله ی دستگاه بسته بندی، بسته بندی خواهد شد و به منظور ارسال برای مصرف کننده آماده خواهد شد.

کاربرد پشم سنگ:

در یک کلام هرکجا که نیاز به حرارت یا صوت کنترل گردند و یا از انتقال آنها جلوگیری کند از این عایق می توان بهره گرفت. اما بسته به محیط و مدل دستگاه یا محیطی که می خواهیم عایق نماییم از انواع مختلف پشم سنگ کمک خواهیم گرفت.

انواع و کاربرد پشم سنگ را بشناسید:

اول، عایق پشم سنگ تخته ای:

عایق تخته ای پشم سنگ چیست؟

همانطور که از عنوان آن مشخص است، به شکل تخته ای تولید شده و با ابعاد استاندارد 60×120 سانتی متری ارائه می شود.

دوم، کاربرد پشم سنگ:

اغلب به عنوان عایق ساختمان برای دیوارها وسقف و کف به کار می رود و عایق بسیار مناسبی به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی بوده وهمچنین بسیار بسیار قوی به منظور جلوگیری از انتقال صدا می باشد. به شیوه ای که استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای با ضخامت و چگالی متناسب می تواند نزدیک به ۹۹ درصد دما و صدای محیط را عایق نماید.

بیشتر بخوانید  مشارکت در ساخت

سوم، عایق پشم سنگ لحافی:

به صورت رول های 10×1.2 متری به تولید می رسند و به طور معمول همراه با کاور یا روکش کاغذ آلومینیوم مسلح به کاغذ کرافت ساپورت خواهند شد.

چهارم، کاربرد پشم سنگ:

اغلب با عنوان عایق به منظور سقف سوله ها و لوله های تاسیسات به کار می رود. این عایق از نظر قیمیت، مقرون به صرفه می باشد و جهت دمای 5- تا 150 درجه سانتیگراد عالی عمل خواهد کرد و درمقایسه با پشم شیشه عملکرد بسیار بسیار بالاتر و قوی تری از خود نشان می دهد. آن ها طول عمر بسیار مناسبی داشته و برای دمای محیط بسیار عالی هستند.

پنجم، عایق پشم سنگ پتوئی:

به طور معمول به شکل رول های 5×2/1 متری تولید می شود و به صورت پیش فرض دارای یک طرف تور سیمی هستند. الیاف پشم سنگ  به کمک نخ نسوز به تور سیمی دوخته می شود و شکل رولی به آن ها می دهد.

کاربرد پشم سنگ چیست؟

این عایق جزعایق های با تفاوت حرارتی بسیار بالا بوده و ضریب انتقال حرارت آن پایین است و نسبت به عایق لحافی چگالی بالاتری دارد. اغلب در کوره های صنعتی و عایق کردن تانکرهای حمل قیر و خطوط لوله نفت و مخازن انبار آن به کار می رود و در کل جزء دسته عایق های گرم و مقاوم است.

عایق پشم سنگ لوله ای:

همانطور که از نام آن مشخص است به لحاظ ظاهر شبیه لوله است و قالب لوله ای شکل داشته و از وسط باز شده و لوله مورد نظر را بغل می کند و با بهره گیری از بسته های فلزی یا پلاستیکی ساپورت خواهد شد.

کاربرد پشم سنگ:

به منظور عایق کردن انواع لوله به کار رفته و هم به عنوان عایق حرارت و هم عایق صوت ( جلوگیری از نفوذ صدا از درون لوله به بیرون) مورد استفاده قرارمی گیرد و برای لوله هایی از سایز ½ تا 20 اینج قابل تولید است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.